Monthly Archives: gruodžio 2011

Gerumo savaitė gimnazijoje

2Bendrumo ....

Gruodžio 19–23 dienomis gimnazijoje vyko tradicinė Gerumo savaitė. Ji buvo pradėta Gerumo rytmečiu mokytojų kambaryje. Gimnazistė Viktorija Dobrovolskytė grojo kanklėmis, gimnazistų tarybos nariai ir jai prijaučiantys Enrika Gecaitė, Kristina Kančelkytė, Morta Gerbenytė, Unė Krasauskaitė, Ramunė Andrijauskaitė deklamavo eiles apie gerumą, gyvenimą, jo prasmę, gimnazistų tarybos prezidentas Aidas Gedminas paskelbė, kas bus daroma per šią savaitę. Mokytojams, o paskui ir visiems gimnazijos darbuotojams buvo išdalinti dailės būrelio mergaičių Rasuolės Jautakytės, Akvilės Norbutaitės, Mildos Radžiūtės, Ainos Rudaitytės, Vytautės Stabingytės, Laimos Šetkutės, vadovaujamų dailės mokytojos Irenos Arlauskienės, kepti kalėdiniai meduoliai.
Per visą savaitę buvo renkama labdara sunkiau gyvenantiems rajono žmonėms. Šiai akcijai neliko abejingos gimnazistės Giedrė Limantaitė, Gerda Gergardaitė, Renata Juškaitė, Džastina Venckevičiūtė, Aistė Tunikaitė, Ieva Plunksnaitė, mokytojos Snieguolė Zavadskienė, Virginija Rimkuvienė, bibliotekos vedėja Vida Bartkevičienė. Surinkti daiktai perduoti Kelmės samariečiams.
Gimnazistai jau ketvirtą kartą dalyvavo VPSC organizuojamoje bendrumo akcijoje „Kalėdinis sveikinimas vienišam žmogui“. Pirmosios pagamino atvirukus pirmokės Viktorija Povilaitytė, Monika Tallat-Kelpšaitė, Deimantė Valinčiūtė. Jas ir matome vienoje iš  nuotraukų kartu su Deimante Plunksnaite, kurios net mažoji sesė nupiešė atviruką. Dar atvirukus gamino pirmokai Tadas Bialaglovis, Arnas Bradžiūnas, antrokės Andžela Gabalytė, Dovilė Norkutė, Kristina Lymantaitė, trečiokės Kristina Sungailaitė, Sandra Stulpinaitė, Viktorija Butkutė, Sandra Šapalaitė, ketvirtokės Gerda Gergardaitė ir jos 6 metukų sesė, Toma Godvainytė, Julija Erencaitė. Atvirukai buvo perduoti Kelmės ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus darbuotojoms, kurios juos išdalino ligoniams šv. Kalėdų rytą.
Gerumo savaitė buvo užbaigta penktadienį kalėdiniu rytmečiu – koncertu. Jo metu aukojami pinigėliai buvo skirti Maltos ordino geriems darbams. Tie mokiniai, kurie dėl tam tikrų priežasčių negalėjo ateiti į penktadienio koncertą, turėjo galimybę prisidėti anksčiau, paaukodami pinigėlių etikos kabinete. Apie tai buvo pranešta per Tamo ir etikos pamokų metu. Iki koncerto paaukota 70 Lt.
Muzikos mokytojo S. Klimo vadovaujamos muzikos studijos „Obertonas“ muzikantai bei lietuvių kalbos mokytojos Vilmos Paulauskienės vadovaujamos 4c klasės gimnazistės – skaitovės sujaudino ne vieną žiūrovą. Koncerto metu mokytojai ir gimnazistai bei keli tėveliai paaukojo 352.43 Lt. Paaukotus pinigėlius padėjo suskaičiuoti Jūratė Petkevičiūtė, Simona Glazauskaitė, Samanta Vasiliauskaitė, Žilvinas Jakštonis. Dar 80 Lt perdavė TC vadovė Albina Rimšienė, kadangi jaunieji verslininkai, prieš Kalėdas dalyvavę Verslumo dienoje, dalį per Menų mugę surinktų pinigėlių paaukojo ir Maltos ordinui. Taigi iš viso į DNB Nord Vilniaus filialo Maltos ordino pagalbos tarnybos sąskaitą pervesta 502.43 Lt.
Nuoširdus ačiū visiems prisidėjusiems prie gerų darbų.
Prasmingų, laimingų, kūrybingų, sveikų metų.

Etikos mokytoja Aurelija Grincevičienė

Kalėdų rytmetys

prie pavadinimo

Kalėdų rytmetį paskutiniąją 2011 metų mokslo dieną mūsų gimnazijoje organizavo mokytojas Svajūnas Klimas ir jo vadovaujamos muzikos studijos „Obertonas“ muzikantai D.Jakavičius, T.Čiapas, V.Žvikaitė, S.Klimas, M.Gerbenis, R.Vasiliauskas, M.Ralovecas, D.Laurutytė, B.Raščiūtė, V.Vitkutė, F.Venckus, G.Ežerskytė, D.Jagminas ir mokytoja Vilma Paulauskienė kartu su savo mokinėmis J.Skardžiūte, A.Gerbenyte, G.Bukantyte, V.Rukaite, G.Arlauskaite, S.Butkute, G.Umantaite.
Gimnazistai ir mokytojai buvo pasveikinti kalėdinėmis giesmėmis ir melodijomis, merginos skaitė savo kūrybą ir mėgino atsakyti į klausimą, kuo gi kvepia Kalėdos…
Gimnazijos bendruomenei šviesių Kalėdų bei gerų Naujųjų Metų palinkėjo direktorius Rimas Bielskis.
Šis kalėdinis koncertas – ir labdaros akcija, kurią surengė mokytoja Aurelija Grincevičienė kartu su gimnazistais. Surinktos lėšos – daugiau kaip 500 litų – buvo paaukotos Maltos ordinui.

Jaunųjų Kelmės rajono talentų šventė

tal3

Gruodžio 16 d. Kelmės rajono meras Kelmės krašto muziejuje surengė tradicinį priėmimą ir apdovanojo Kelmės krašto mokinius – tarptautinių, respublikinių konkursų nugalėtojus. Pasveikinti buvo ir jų mokytojai.

Į šventę buvo pakviesta mūsų gimnazijos tinklinio komanda, laimėjusi Lietuvos mokinių olimpinio festivalio rajono vidurinių mokyklų tinklinio varžybų I vietą, to paties festivalio tarpzoninių varžybų I vietą, o respublikinėse varžybose užėmusią III vietą. Komandoje, kurią treniruoja kūno kultūros mokytojas Darius Barauskis, žaidžia Romas Razminas, Saidas Žiūkas, Benediktas Pikelis, Aurimas Galkantas, Haroldas Jurčys, Ignas Barauskas, Modestas Liutkus, Lukas Venckevičius, Tomas Leškys, Karolis Račas.

Šventėje rajono meras K.Arvasevičius, mero pavaduotojas K.Bilius, rajono tarybos Švietimo, kultūros ir viešosios tvarkos komiteto pirmininkė D.Ivanauskienė sveikino ir kitą gimnazijos nugalėtojų komandą – trečiokus Eglę ir Aistę Penikaites, Dovilę Grišiūtę, Loretą ir Kristiną Sungailaites, Lidiją Kybartaitę, Karoliną Martinaitytę, Moniką Pupiūtę, Redą Gerčaitę, Aidą Gedminą, Viktoriją Gabalytę, Rimantą Bielskį, Mortą Marcinkutę, Vitalijų Tijūnaitį ir jų mokytojus R.Sakalauskienę, R.Servienę, Ž.Klimienę, E.Ūksą, V.Paulauskienę, V.Puišienę, A.Grincevičienę, kurie tapo nacionalinio konkurso „Jie gyveno greta mūsų“ laureatais.

Šventės, kurią vedė savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja I.Janušienė, metu koncertavo Kelmės meno mokyklos mokiniai.Gimnazistai – nacionalinio konkurso „Jie gyveno greta mūsų“ laureatai

9

„Už švietėjišką, kultūrinę veiklą pristatant žydų bendruomenės istoriją Kelmės krašte, už pastangas įamžinti Holokausto aukų atminimą, už įsiklausymą, ką pasakoja išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas ir leidinio „Idėjos dirbant su projekto „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ parengimą“ – tokią padėką pelnė LR Švietimo ir mokslo ministerijos bei Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus organizuoto nacionalinio mokinių konkurso „Jie gyveno greta mūsų“ laureatai Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos mokiniai ir jų mokytojai.

Anot konkurso organizatorių, šiuo konkursu buvo siekiama skatinti jaunimą ugdyti istorinę atmintį, pažinti Lietuvos žydų istoriją ir kultūrą, įsiklausyti į Holokausto liudininkų, žydų gelbėtojų ir išsigelbėjusių žmonių prisiminimus, susipažinti su archyviniais dokumentais ir kita medžiaga. Konkurse dalyvavo 26 vidurinių mokyklų ir gimnazijų mokiniai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų: Akmenės, Jurbarko, Kauno, Klaipėdos, Kretingos, Kupiškio, Marijampolės, Rokiškio, Šalčininkų, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Trakų, Utenos, Vilniaus, Kelmės.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre vyko baigiamasis konkurso renginys – mokinių, mokyklų bendruomenių darbų aptarimas, konkurso nugalėtojų – Pasaulio Tautų Teisuolės Onos Šimaitės vardo premijos laureatų ir diplomantų apdovanojimai. Susirinkusius į šventę sveikino Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkė, šio muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Kamilė Rupeikaitė, Švietimo ir mokslo ministerijos vyriausiasis specialistas Rimantas Jokimaitis, Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Simonas Gurevičius. Konkurso darbus aptarė Kazys Kęstutis Šimas, Pasaulio Tautų Teisuolės Onos Šimaitės sūnėnas ir jos veiklos tyrinėtojas, knygų apie O.Šimaitę autorius. Viena iš konkurso organizatorių muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja pasidžiaugė, kad „konkurse dalyvavo tiek daug mokyklų ir mokinių. Parašyti puikūs rašiniai ir esė.“ O laureate tapusi Kelmės J.Graičiūno gimnazija, pasak D.Selčinskajos, savo darbais ir įsitraukusių mokinių skaičiumi nustebino visus komisijos narius.

Laureatai – J.Graičiūno gimnazijos trečiokai ir mokytojai – renginio metu pristatė savo veiklą, leidinį „Idėjos dirbant su projekto „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ medžiaga“. Buvo parodyti vaizdo reportažai, nuotraukos, skaitytos rašinių ištraukos.

Kelmės gimnazistai ir jų mokytojai Živilė Klimienė, Reda Sakalauskienė, Rima Servienė, Egidijus Ūksas, Valerija Puišienė, Aurelija Grincevičienė, Vilma Paulauskienė į gimnaziją parvežė gausių konkurso organizatorių dovanų: knygų „Lietuva 1940-1990”, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto parengtą pirmąjį „Lietuva“ tomą, „100 iškiliausių Lietuvos žmonių“, „Lietuvos žydų tradicinio meno ir simbolių pasaulis“, „Holokausto ekspozicijos katalogas“, „Gyvybę ir duoną nešančios rankos“, „Ona Šimaitė – Pasaulio Tautų Teisuolė“, „Garsūs Lietuvos žydai“ ir kt.; Lietuvos vėliavą, žemėlapį „Lietuvos gamtos ir kultūros paveldas“, kompaktinių diskų „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“, MP4 grotuvų…

Ypač sujaudino ir nudžiugino J.Graičiūno gimnazijai padovanota XX a. pirmoje pusėje kelmiškio žydų liaudies menininko Aarono Chaito sukurtos kompozicijos „Karaliaus Saliamono sostas“ figūros kopija.  Karaliaus Saliamono sostas – tai iš daugybės elementų – drožinių ir virš dviejų šimtų „lėlių“ – žmonių figūrėlių susidėjusi grandiozinė erdvinė kompozicija, savotiškas Saliamono sosto menės ar rūmų maketas, kurį Aaronas Chaitas sukūrė pagal biblinę Saliamono teismo istoriją. Menininko sūnus Jakovas teigė, kad tai buvo jo tėvo viso gyvenimo kūrinys, visą darbą – ir drožinius, ir „lėlių“ rūbus – jis padarė savo rankomis.

1941 metais šios unikalios ir analogų žydų meno istorijoje neturinčios kompozicijos likučius – apie 25 žmonių figūrėles ir dalį drožinių – iš nuniokoto Žydų etnografijos muziejaus išgelbėjo profesorius Paulius Galaunė, po karo jie buvo saugomi Kauno M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, vėliau padovanoti Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui. Įdomu, kad ilgą laiką nebuvo žinoma, kad muziejuje esančios „lėlės“ ir drožiniai – unikalaus meno kūrinio detalės, nes buvo dingusi šio kūrinio metrika (aprašymas). Tik 2004 metais dr. Aistei Niunkaitei-Račiūnienei atlikus nuodugnų išlikusių „lėlių“ ir drožinių tyrimą ir per stebuklą atradus Jakovo Chaito prisiminimus, atsiskleidė šio kūrinio ir jį sukūrusio menininko istorija.

Vienos „Karaliaus Saliamono sosto“ figūrėlės kopija nuo šiol džiaugsis mūsų gimnazijos bendruomenė!

Apie mūsų gimnazijos veiklą, leidinį „Idėjos dirbant su projekto „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ medžiaga“ (konkurso darbus) galite paskaityti gimnazijos tinklalapio skiltyje „Geroji patirtis“ – „Veiklos aprašymai“.

Penktasis „Muzikos dirižablis“ Kelmėje

DSCF3116

Kelmės J.Graičiūno gimnazijoje vyko jau penktasis gyvai grojančių jaunimo muzikos grupių festivalis-konkursas „Muzikos dirižablis“. Šiemet į Kelmę suvažiavo jaunieji muzikantai iš Birštono meno mokyklos, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos ir šio miesto Gražinos pagrindinės mokyklos, dvi grupės iš Šiaulių „Romuvos“, viena – iš Lieporių gimnazijos, šiauliečių merginų grupė „Magic Mint“, Tauragės Žalgirių gimnazijos ir šio miesto „Rasos studijos“ kolektyvai, Klaipėdos „Varpo“ ir Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos grupės. Kelmiškiams atstovavo J.Graičiūno gimnazijos muzikos studija „Obertonas“, „Aukuro“ vidurinės mokyklos duetas, vadovaujamas buvusio J.Graičiūno gimnazijos mokinio ir „Muzikos dirižablio“ dalyvio V.Bartkevičiaus, ir Kelmės meno mokyklos grupė.

Daugiau kaip šimtas festivalio-konkurso dalyvių surengė trijų valandų koncertą, kurio metu liejosi ir rami, lyriška, ir pašėlusi roko muzika, skambėjo ir lietuviškos, ir angliškos dainos, ir savos kūrybos melodijos.

„Muzikos dirižablio“ vedėjai buvo gimnazistai Liucija Alubickytė ir Laurynas Sventickas. Jų „pilotuojamas“ dirižablis sėkmingai skrido ir sėkmingai nusileido – festivalio-konkurso pabaigoje vertinimo komisija apdovanojo geriausias grupes: Radviliškio Lizdeikos gimnazijos grupę „Hamus“, Birštono meno mokyklos ansamblį, Kelmės J.Graičiūno gimnazijos muzikos studiją „Obertonas“. Ši grupė pelnė ir „Žiūrovų“ prizą. Buvo apdovanoti geriausi festivalio-konkurso instrumentalistai: „Obertono“ būgnininkas Faustas Venckus, „Magic Mint“ grupės gitaristė Bernadeta Venckutė ir Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos grupės „Just Right“ fleitininkė Simona Petkutė.

Pagal projektą „Muzikos pasaulis“ festivalio-konkurso dalyviams buvo surengta ir meistriškumo pamoka, kurią vedė vertinimo komisijos nariai, koncerto pertraukos metu grojo muzikantai iš Šiaulių: moksleivių namų pop grupė „Planeta“ ir kasmet į „Muzikos dirižablį“ atvykstanti grupė „Ferum“.

 

Advento kalendorių paroda

DSCF3110

Adventas – laukimo metas

Adventas yra pasiruošimas Kalėdoms, daugeliui žmonių tai gražiausias, tyliausias metų laikas. Pirmasis Advento sekmadienis gali prasidėti tarp lapkričio 27 ir gruodžio 3 dienos ir baigiasi Kūčių vakarą. Su pirmuoju Advento sekmadieniu katalikų ir evangelikų bažnyčioje prasideda Naujieji bažnytiniai metai.

Pavadinimas „Adventas“ kilęs iš lotynų kalbos (adventus) ir reiškia „Atėjimas“. Jau 5 šimtmetyje Italijoje Ravenos srityje pirmą kartą buvo švenčiamas Adventas. Popiežius Gregoras Didysis jau 6 amžiuje sudarė Advento liturgiją. Jis ir nustatė Advento sekmadienių skaičių. Keturios savaitės simboliškai reiškia 4000 metų, kuriuos pagal bažnytinius skaičiavimus žmonija turėjo laukti išgelbėtojo atėjimo. Popiežius Pijus V parašė galiausiai bažnyčiai romėnų Advento liturgiją.

Mūsų gimnazijoje taip pat laukiama gražiausių metų šventės Kalėdų. Vokiečių kalbos pamokų metu mokiniai susipažįsta su Kalėdų papročiais vokiškai kalbančiose šalyse: Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje. Vienas iš papročių yra Advento kalendorius, jo reikšmė ir gamyba. 1–3 gimnazijos klasių mokiniai surengė pačių pagamintų Advento kalendorių parodą.

 

Advent – Zeit der Erwartung

Die Adventzeit ist die Vorbereitungen auf Weihnachten, für viele Menschen die schönste Zeit im Jahr. Advent gilt auch als die stillste Zeit im Jahr.
Der erste Adventsonntag fällt zwischen dem 27. November und 3. Dezember eines Jahres und endet am Heiligen Abend. Mit dem ersten Advent beginnt in den katholischen und evangelischen Kirchen das neue Kirchenjahr.

Der Name „Advent“ stammt aus dem lateinischen (adventus) und bedeutet übersetzt „Ankunft“.
Im 5. Jahrhundert wurde im Gebiet um Ravenna in Italien erstmals Advent gefeiert.

Die Adventsliturgie wurde im 6. Jahrhundert von Papst Gregor dem Großen festgesetzt. Er bestimmte auch die Anzahl der Adventsonntage. Die 4 Wochen deuten symbolisch auf 4000 Jahre, die die Menschheit nach kirchlicher Rechnung auf die Ankunft des Erlösers warten musste.
Der Papst Pius V. verfasste später endgültig die römische Adventsliturgie für die Kirche.

In unserem Gymnasium wartet man auch auf das schönste Jahresfest Weihnachten. Im Deutschunterricht machen sich die Schüler mit den Sitten und Bräuchen der Weihnachten in den deutschsprachigen Ländern wie in Deutschland, Österreich, in der Schweiz bekannt. Einer des Brauches ist Adventkalender, sein Sinn und Basteln. Die Gymnasiasten der 1.-3. Klassen haben die Ausstellung der von selbstgemachten Adventkalender veranstaltet.

Matematikos pamoka linksmai!

DSC_0375

„Mokytis galima tik linksmai… Kad gerai suvirškintume žinias, jas reikia ryti su apetitu” –  tokiais A. Franso žodžiais prasidėjo matematikos pamoka- viktorina „Didžioji motušė – matematika“ pirmų gimnazijos klasių gimnazistams Jono Graičiūno gimnazijoje.

Nors klasių komandas sudarė tik penki mokiniai, bet aktyviai viktorinoje dalyvavo visi pirmokai. Kiekviena klasė turėjo paruošti namų darbą, atlikti daugybę užduočių: vaidinti, spręsti matematinius kryžiažodžius, kurti ketureilius, spėlioti, kas dėžutėje, žaisti matematinį žaidimą BUM.

Susumavus rezultatus geriausiai pasirodė Ia klasė, antri buvo Ib klasės, treti – Ic klasės mokiniai, labai nedaug nuo jų atsiliko Id klasė.

Labai smagu, kai po tokių pamokų mokiniai pasako: nepajutome, kaip greitai pasibaigė pamoka, po pamokos nesijaučiame išsekę, buvo įdomu dirbti, daug sužinojome. Tai geriausias pamokos įvertinimas.

Mokiniai dalyvaudami tokiose netradicinėse pamokose jaučiasi laisvai, o tai gerina psichologinį pamokos mikroklimatą. Kūrybinės užduotys skatina mokinius savarankiškai spręsti visas problemas. O rezultatas – originaliai, kūrybiškai atliktos užduotys.