Monthly Archives: vasario 2018

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečio renginiai gimnazijoje

prie pavadinimo

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio proga visoje Lietuvoje nuaidėjo įvairūs renginiai. Ne išimtis yra ir mūsų Jono Graičiūno gimnazija – vasario 15 dieną mokykloje minėjome šį garbingą jubiliejų.

Antrajame gimnazijos pastato aukšte buvo atidaryta mokinių plakatų paroda. Atidarymo renginyje sveikinimo žodį tarė gimnazijos direktorius Rimas Bielskis. Jis susirinkusius sveikino su švente, linkėjo gražių akimirkų ir pabrėžė, kad turėtume džiaugtis mums tekusia galimybe švęsti tokią ypatingą sukaktį. Direktorius taip pat perskaitė LR Seimo nario Juozo Rimkaus sveikinimą, skirtą mūsų gimnazijai.

Buvęs mūsų mokyklos direktorius, matematikos mokytojas Antanas Dziena taip pat prisidėjo prie sveikinimų ir dovanų – šimtmečio proga mūsų mokyklai padovanojo knygų, skirtų ruoštis  matematikos egzaminui. Šias knygas galima apžiūrėti skaitykloje, kurioje veikia ir senųjų leidinių, išleistų Lietuvoje 1918-1940 metais, paroda. Ją, pasinaudodama asmeniniais direktoriaus pavaduotojos Živilės Klimienės, mokytojų Redos Sakalauskienės, Irenos Arlauskienės, Valerijaus Paulionio, gimnazisto Mariaus Barauskio archyvais, parengė bibliotekininkė Vida Bartkevičienė.

Istorijos mokytoja Rima Servienė, pasveikinusi su švente ir trumpai apžvelgusi 1918 metus, skatino didžiuotis Lietuva, dvidešimčia jos Nepriklausomybės akto signatarų, kurie, nors Lietuva ir buvo rusinama bei kentė priespaudą, vis dėlto sugebėjo iškelti valstybingumo idėją ir atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Gimnazistų prezidentė Samanta Balkaitytė taip pat tarė žodį, kvietė gimnazistus dalyvauti iniciatyvoje „Su gimtadieniu, Lietuva!“

Direktoriaus pavaduotoja Ž. Klimienė trumpai pristatė parodą, jos tikslą, turinį, pasidžiaugė plakatų autorių išradingumu, kūrybiškumu. Plakatuose pavaizduoti žymūs Kelmės krašto žmonės, pristatomi lietuvių kalbininkai, kompozitoriai, Tado Ivanausko muziejus, šiemet švenčiantis 90-metį, pažintiniai takai, UNESCO paveldo objektai Lietuvoje, žymūs Lietuvos matematikai ir matematikos mokslo raida bei daugybė kitų su Lietuva susijusių dalykų. Plakatų parodą galima apžiūrėti antrajame gimnazijos aukšte, prie mokytojų kambario ir prie informatikos kabinetų.

Galiausiai direktoriaus pavaduotoja Lijana Vaičiulytė pristatė mokinių vykdytą akciją „100 pyragėlių“ – jos metu II–IV klasių mokiniai kepė ir trispalvėmis išmargino keksiukus, kuriais buvo vaišinami visi į parodos atidarymą atėję žmonės.

Po pamokų vyko protmūšis, taip pat skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui paminėti. Jį pasipuošusi tautiniais rūbais vedė gimnazistų prezidentė S. Balkaitytė. Protmūšio metu kiekvienos II–IV klasės komanda turėjo atsakyti į trisdešimt penkis klausimus, susijusius su Lietuvos istorija bei dabartimi. Pirmąją vietą iškovojo IIIa klasė, antrąją IVd, o trečiąją pasidalino IIb ir IIIc klasės. Renginio metu komandas linksmino talentingieji muzikantai Grigas Andrulis, Herkus Gudjonis ir Lukas Mikalauskas.

Džiaugiamės, kad Kelmės kultūros centre vykusiame renginyje, skirtame Vasario 16-ajai paminėti, buvo apdovanota Kelmės rajono raštingiausio mokinio konkurso nugalėtoja mūsų gimnazijos IIb klasės mokinė Evelina Užkurytė. Lietuvių kalbos ją moko mokytoja Vaida Karabienė. Sveikiname!

Ugnė Paulauskaitė

Viktorina „Ženklai ir įvykiai, menantys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą Kelmės krašte“

prie pavadinimo

Švenčiant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį vasario 12 d. gimnazijos I klasių mokiniams organizuota integruota istorijos–lietuvių kalbos viktorina ,,Ženklai ir įvykiai, menantys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą Kelmės krašte“.

Viktorinai mokiniai, padedami istorijos mokytojų Redos Sakalauskienė ir Rimos Servienės, pradėjo ruoštis prieš mėnesį. Jiems teko perskaityti ne vieną straipsnį apie Kelmės krašto tarpukario istoriją, žmonių, kilusių iš Kelmės krašto ar čia gyvenusių, biografijas bei sužinoti apie jų nuveiktus darbus.

Mokytoja R. Servienė, pradėdama renginį, pasveikino susirinkusius Lietuvos šimtmečio proga, priminė, kad Tėvynės meilė prasideda nuo savo krašto istorijos pažinimo: reikia žinoti savo gimtinės praeitį, kad suvoktumėme, jog valstybę kūrė, ją Nepriklausomybės kovose gynė paprasti mažų miestelių ir sodžių gyventojai.

Pirmiausia pirmokų komandos sprendė istorijos testą. Reikėjo raštu atsakyti į dvidešimt klausimų. Kadangi klausimai buvo pateikti ekrane, žiūrovai turėjo galimybę pamąstyti, pasitikrinti savo žinias – pvz.: kiek žmonių gyveno Kelmėje 1939 metais? Arba – koks Kelmės krašto žmogus 1935-1938 metais Juozo Tūbelio vyriausybėje dirbo Žemės ūkio ministru ir pan.

Po to komandos atsakinėjo į klausimus apie įvykius ir žmones, įamžintus pateiktose nuotraukose. Paskutinėje praktinėje užduotyje reikėjo atkurti 1918 m. vasario 16 d. Akto tekstą, įrašant praleistus žodžius.

Antrojoje renginio dalyje komandos atliko lituanistines užduotis, kurias parengė lietuvių kalbos mokytojos Valerija Puišienė, Genovaitė Rutkūnienė.

Suskaičiavus rezultatus, paaiškėjo, kad trečią vietą laimėjo Ic klasės komanda: Gabija Venckutė, Vitalija Jakubaitytė, Ema Staševičiūtė, Ąžuolas Januška; antrąją vietą pelnė Evelina Grigalaitytė, Paulina Andrulytė, Rokas Mankevičius, Luka Jafimovaitė iš Ia klasės, o nugalėtoja tapo Id klasės komanda, kurią sudarė Jaunius Augustis, Paulius Eitmantis, Kamilė Rukaitė, Dovydas Tučkus. Ši laimėtojų komanda kitą dieną dalyvavo ir Kelmės krašto muziejuje surengtoje pilietiškumo pamokoje „Ženklai ir įvykiai, menantys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą (1918-1940 m.)“ bei to paties pavadinimo rajoniniame mokinių konkurse. III klasės gimnazistės Egida Banevičiūtė ir Ugnė Barauskytė šiam konkursui parengė ir pristatė pranešimą „Kelmės progimnazija 1921-1940 metais“ (mokytojas Egidijus Ūksas). Džiaugiamės, kad mūsų gimnazijos komanda rajoniniame konkurse laimėjo I vietą! O jaunieji gimnazijos muzikantai konkurso dalyviams parodė miuziklą ,,Jūratė ir Kastytis”. Pasirengti mokiniams padėjo mokytojai Svajūnas Klimas ir Vaida Karabienė.

Rima Servienė,
istorijos mokytoja metodininkė

Projekto „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų“ atstovės vizitas gimnazijoje

prie pavadinimo

Artėjant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimui, Valstybinė mokesčių inspekcija pakvietė visas Lietuvos mokyklų bendruomenes dalyvauti projekte „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų“ ir pasinaudoti galimybe susitikti su mokesčių specialistais, susipažinti su mokesčių istorija, aktualijomis, sužinoti mokesčių svarbą visuomenei bei valstybei.

Gimnazijoje lankėsi VMI inicijuoto projekto „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų“ atstovė Ilona Urbonienė, Šiaulių apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Šiaulių gyventojų skyriaus vyriausioji specialistė. Ji susitiko su antros klasės gimnazistais.

Mūsų mokykloje mokiniai domisi verslu, ekonomika. Kai kurie gimnazistai dar mokydamiesi gimnazijoje nusprendžia savarankiškai imtis verslo, siekia įsilieti į smulkiųjų verslininkų gretas. Tam reikalingi ne tik profesiniai gebėjimai, bet ir įvairios žinios, ypač apie verslo steigimą, mokesčių mokėjimą, žalą sau ir valstybei dirbant šešėlyje, todėl šis susitikimas buvo naudingas, suteikė naujų žinių.

Nerijus Šarauskas,
ekonomikos ir verslumo mokytojas

Ekonomikos pamoką vedė banko atstovės

prie pavadinimo

Siekiant skatinti mokinių domėjimąsi finansais, ugdant finansinio raštingumo įgūdžius ir keičiant pamokos formatą, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos ekonomikos ir verslumo mokytojas Nerijus Šarauskas pamoką apie bankus ir jų teikiamas paslaugas pakvietė vesti Šiaulių banko Kelmės klientų aptarnavimo centro vadovę Rimą Jankauskienę ir vyresniąją kreditų vadybininkę Dalią Gajauskaitę.

Banko darbuotojos pristatė pirmų klasių gimnazistams įprastas banko veiklas, papasakojo apie kelionių ir gyventojų turto draudimus, kreditines ir debetines korteles, atsakingą skolinimąsi, investavimo galimybes, elektroninės bankininkystės paslaugas. Gimnazistai aktyviai dalyvavo diskusijoje, atsakinėjo į viešnių klausimus ir patys jų nestokojo, o banko atstovės aktyviausiems mokiniams įteikė dovanų.

Nerijus Šarauskas,
ekonomikos ir verslumo mokytojas

Minėjome Holokausto aukas

prie pavadinimo

Kasmet, minint Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną, mūsų gimnazijoje per istorijos ir pilietiškumo pamokas kalbėta apie žydų tautą ištikusią Katastrofą Antrojo pasaulinio karo metais. Buvo žiūrimos dokumentinių filmų ištraukos apie Aušvico mirties fabriko siaubingą kasdienybę…

Istorijos mokytojos Reda Sakalauskienė ir Rima Servienė išleido stendą, primenantį ne tik tragediją, bet ir pasakojantį apie Lietuvos žmones, gelbėjusius žydus bei gavusius Pasaulio Tautų Teisuolio vardą.

IIb klasės mokinė Rugilė Gedminaitė dalyvavo Daugirdiškių mokymo centro ,,Milžinų lizdas“ ,Actine Citizens ir Anos Frank namų projekte ,,Anne Frank hause“. Norėdama pasidalinti žiniomis, sausio 26 dieną ji savo klasės draugams vedė mokymus. Pirmoje užsiėmimo dalyje Rugilė trumpai papasakojo apie Anos Frank gyvenimą. Po to kiekvienas mokinys gavo po dvi nuotraukas, kurios įamžino Anos Frank gyvenimą bei įvykius Vokietijoje nuo 1929 iki 1946 metų. Prisijungę prie duoto internetinio adreso, mokiniai rado daugiau informacijos apie nuotraukose užfiksuotus įvykius ir chronologine tvarka turėjo tai pristatyti klasės draugams. Taip mokiniai daugiau sužinojo ne tik apie Ane Frank, bet ir apie nacistinės Vokietijos antisemitizmą – nuo žydų tautybės žmonių teisių suvaržymo iki Holokausto.

Antroje užsiėmimo dalyje mokiniai, suskirstę į tris grupes, gavo dešimt paveikslėlių, kuriuose iliustruoti realūs diskriminacijos, netolerancijos pavyzdžiai iš šiandieninio gyvenimo. Kiekviena grupė turėjo juos sudėti nuo labiausiai netolerantiškų iki mažiau netolerantiškų ir savo pasirinkimą argumentuoti. Kadangi grupių nuomonės ne visada sutapo, užvirė karštos diskusijos. Šis užsiėmimas padėjo formuoti mokinių nuostatas, kaip svarbu išgirsti kito nuomonę ir korektiškai bei argumentuotai išsakyti savąją.

Pabaigai galima prisiminti prof. S. Sužiedėlio mintis: ,,Istorija, jos faktai mus moko, koks elgesys yra blogas tam, kad žinotume, kas yra gera“.

Rima Servienė,
istorijos mokytoja metodininkė

„10 labirinto vingių“ gimnazistai įveikė kartu su draugais iš kitų mokyklų

prie pavadinimo

Sausio 18 d. Kelmės Jono Graičiūno gimnazijoje vyko integruota matematikos, fizikos ir informacinių technologijų diena „10 labirinto vingių“, kurioje dalyvavo VIII-X klasių mokiniai iš Tytuvėnų, Kražių Žygimanto Liauksmino, Užvenčio Šatrijos Raganos, Kelmės J. Graičiūno (dvi komandos) gimnazijų, Elvyravos, Vidsodžio pagrindinių mokyklų.

Kiekviena komanda turėjo atlikti namų darbus – parengti prisistatymus (prezentaciją, filmuką iš nuotraukų ar vaizdo įrašą). Po šios nuotaikingos renginio pradžios komandos traukė burtus ir pradėjo keliauti labirintu, kurio kiekvienoje stotelėje laukė užduotis, susijusi su matematika, fizika ar IT. Užduotys buvo labai įvairios, nuotaikingos, sukėlė daug emocijų.

Pirmoje stotelėje dalyvių laukė keturios praktinės užduotys, kai panaudojant matematikos, geometrijos žinias reikėjo teisinga tvarka ir kuo greičiau apversti blynelius, iš turimų medžiagų pastatyti kuo aukštesnį statinį, apskaičiuoti piramidės plytų vertes, įminti matematinę mįslę. Antroji stotelė vadinosi „Aš esu…“, trečioji – „Nežiopsok“. Ketvirtoje stotelėje mokinių laukė poetų ir rašytojų užduotys: Antano Baranausko uždavinys, eiliuotas uždavinys iš „Graikų antologijos“, senovinis kinų uždavinys, Levo Tolstojaus uždavinys. Kitos stotelės vadinosi „Mėbijaus lapas“, „Akimirksnio turnyras“, loginė užduotis „Langas“, „Tangrama“, „Taškų medžioklė“, „Žaidimas BUM“.

Kiekviena komanda turėjo reporterį, kuris fotoaparatu fiksavo savo komandos narių užduočių atlikimą. Baigus atlikti visas dešimt užduočių, kiekviena komanda, aptarusi integruotos dienos veiklas bei panaudodama nuotraukas apie savo narių darbą ir emocijas šios dienos metu, parengė ir pristatė filmukus. O kol visi stebėjo komandų kūrybines užduotis, komisija suskaičiavo konkurso balus ir pristatė rezultatus. Geriausiai labirinto vingius įveikti sekėsi Tytuvėnų gimnazijos komandai – jai atiteko pirmoji vieta, antrąją vietą pelnė komanda iš Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos, o trečiąją – J. Graičiūno gimnazijos II-oji komanda, kurią sudarė Karolis Leškys, Justinas Bernotas, Paulius Eitmantis, Neimantas Meškauskas, Patrikas Limantas.

Bet ne prizai ir ne užimtos vietos buvo svarbiausias renginio tikslas. Svarbiausia – mokinių bendravimas, kūrybiškumo ugdymas ir supratimas, jog ir nelengvi tikslieji, gamtos mokslai gali būti įdomūs. Renginį organizavo J. Graičiūno gimnazijos matematikos mokytojos Romutė Kurmienė, Ilijana Petrauskienė, Asta Pleikienė, fizikos mokytoja Rasa Gabšytė ir informacinių technologijų mokytojas Algirdas Barančiukas, o renginio metu jiems talkino IIIa klasės gimnazistai.

Ugnė Barauskytė