Monthly Archives: balandžio 2019

Dviračiais po Kelmę ir Europą su Erasmus+ partneriais

prie pavadinimo

Balandžio 8-14 dienomis Kelmės Jono Graičiūno gimnazijoje vyko mokinių iš Aschaffenburgo (Vokietija), Bergen op Zoom (Olandija) ir Genujos (Italija) mainų savaitė. Tai buvo antrasis Erasmus+ programos KA2 projekto „Dviračiais po Europą“ („Upcycle Europe“) tarptautinis mobilumas.

Dalyvauti šiame projekte nutarėme truputį abejodami ir nerimaudami, mat jo tema – dviračiai, transporto priemonė, kuri nėra populiari Kelmėje ir apskritai Lietuvoje, skirtingai nuo visų kitų mūsų partnerių. Tačiau būdami toliaregiški ir inovatyvūs švietimo atstovai siekiame ilgalaikių tikslų – ugdyti aktyvius Europos visuomenės piliečius ir suteikti jiems reikalingų kompetencijų. O tai ir yra pagrindinis šio projekto tikslas. Tvari ir ekologiška miestų plėtra, dviračiai kaip transportas ir sportas bei jų priežiūra – projekto kryptys. Pastaroji buvo susitikimo Kelmėje tema, sukėlusi mums nemenką iššūkį ir privertusi įgyti naujų įgūdžių.

Svečiai iš Vokietijos, Olandijos ir Italijos sugužėjo pirmadienį, o veiklos prasidėjo kitą dieną: partneriai pristatė savo mokyklas, vėliau namų darbus – mokomuosius vaizdo filmus apie dviračių priežiūrą. Dieną baigėme Kelmės kultūros centre padedami ilgamečių partnerių ­– Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus specialistų. Jie surengė projekto dalyviams praktinį užsiėmimą apie lietuvių liaudies instrumentus ir mokė šokti liaudies šokius. Beje, surengus visų projekto veiklų įvertinimą, užsiėmimai kultūros centre projekto dalyvių buvo įvertinti kaip vieni įdomiausių. Taip pat geriausią įvertinimą gavo mokinių šeimos, kuriose svečiai gyveno visą savaitę.

Kitą dieną aplankėme didžiausią Šiaurės Europoje dviračių gamyklą Šiauliuose „Baltik Vairas“ ir stebėjome visą dviračio gamybos procesą. Olandai ir vokiečiai nustebo sužinoję, kad jų mėgstami dviračiai gaminami būtent čia. O bandymų laboratorijoje matėme, kaip užtikrinami šios transporto priemonės saugumo standartai. Žinoma, neužmiršome aplankyti ir Dviračių muziejaus bei Kryžių kalno.

Nors oras mūsų nelepino, surengėme dviračių turą po Tytuvėnų regioninį parką, vėliau pavaišinome svečius cepelinais. Surengėme svečiams ekskursiją į mūsų sostinę Vilnių ir Trakus.  Baigiantis mainų vizitui, atsisveikinimo dieną, gimnazistai surengė puikų koncertą: grojo grupės „Obertonas“, „Pack of Nails“.

Mūsų parengtą mainų vizito programą ir veiklas projekto koordinatoriai ir partneriai įvertino puikiai. Gimnazistai ir jų šeimos šiltai priėmė jaunuolius iš svečių šalių. Naujos patirties, kompetencijų ir įgūdžių įgijo ne tik mūsų gimnazistai, bet ir kartu dirbusi mokytojų grupė.

Nuoširdžiai dėkojame ponui Linui Laurinavičiui, sutikusiam ir padariusiam dviračių priežiūros dirbtuves savo dviračių ir remonto parduotuvėje – taip buvo išplėsta edukacijos erdvė ir padidėjo projekto poveikis. Dėkojame Kelmės „Žemaitės“ bibliotekos jaunimo centrui „JIE“ ir jo vadovui Rolandui Kančauskui, padėjusiam surengti projekte dalyvaujančiam jaunimui karaokė vakarą.  Nuoširdų ačiū tariame Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vadovei Nomedai Jokubauskienei, darbuotojams Osvaldui Gerbeniui  ir Dianai Baškienei.

Baigėsi pirmieji projekto metai. Kiti metai praturtins mūsų gimnazistus mainų vizitais Olandijoje ir Italijoje.

Ineta Leščiauskienė,
anglų kalbos mokytoja metodininkė,
projekto koordinatorė Lietuvoje

Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvai Amir Maimon apsilankymas gimnazijoje

prie pavadinimo

Balandžio 16-toji mūsų gimnazijai buvo ypatinga diena, nes pas mus viešėjo Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amir Maimon, jį lydėjo ambasados darbuotoja Ana Maizel. Ambasadorius bendravo su gimnazistais anglų kalba, tačiau į sakinius įterpė ir lietuviškų žodžių. Susitikimas prasidėjo nuotaikingai: ponas A. Maimon mokė gimnazistus tradicinės žydų liturginės dainos “Hevenu Shalom Aleichem” (liet. ,,Atnešėme jums ramybę”) ir paaiškino šios dainos prasmę: „Aš tikiu, kad mes gyvename pasaulyje, kuriame tvyro ramybė, ir nėra geresnio būdo, kaip pradėti dieną, negu dainuoti.” Ši daina siunčia svarbų pranešimą – mes turime melstis už taiką ir ramybę pasaulyje.

Ponas Amir Maimon aiškino, kad jis atvyko ne tam, kad kalbėtų apie politiką, bet tam, kad supažindintų gimnazistus su Izraeliu bei jo kultūra. Ambasadorius palygino Lietuvą su Izraeliu, pastebėjo, kad Lietuvoje trūksta saulės: „Kai aš pirmą kartą atvykau į Lietuvą, buvo 2015-tųjų metų sausio mėnuo. Pirmos dienos rytą buvau sujaudintas – naujas darbas, nauji žmonės, nauja vieta, bet tuomet nustebau: 8 valandą ryte gatvių žibintai vis dar buvo įjungti. Kitą rytą – tas pats, dar kitą rytą vėl tas pats – saulės nėra. Izraelyje saulė šviečia kiekvieną dieną, ten visuomet vasara.“,- pasakojo Izraelio ambasadorius Lietuvai Amir Maimon.

Susitikimo metu jis surengė trumpą viktoriną, paklausinėjo gimnazistų apie Izraelį, o teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti prizais. Ponas A. Maimon pateikė įdomių faktų apie savo šalį, pasakojo, kad Izraelio plotas yra kaip trečdalis Lietuvos teritorijos, o jame gyvena apie 8,7 mln. žmonių. Apie 75 proc. gyventojų sudaro žydai, 20 proc. – arabai, 5 proc. – kitos tautinių mažumų grupės. Ambasadorius taip pat papasakojo Izraelio įkūrimo istoriją, paminėjo žymų žydų tautybės rašytoją Icchoką Merą, gyvenusį Kelmėje, vėliau emigravusį į Izraelį. Ponas A. Maimon skatino gimnazistus prisiminti šio žymaus žmogaus biografiją, pabrėžė, kad tautai labai svarbi jos istorija: „Aš manau, kad tauta, kuri neturi istorijos, yra nuobodi ir jos ateitis neaiški. Istorija yra pagrindas to, kas esame. Svarbiausia – vertybės, kultūra ir tradicijos.“

Ambasadorius taip pat papasakojo ir apie 2018 metais kovo mėnesį vykusį projektą, kurio metu keturiasdešimt Lietuvos moksleivių iš penkių Lietuvos regionų išvyko į savaitės trukmės kelionę po Izraelį. Šio projekto tikslas – nutiesti tiltą tarp jaunų žmonių, suteikiant galimybę jiems pabendrauti, susipažinti su valstybės kultūra, taip pat sustiprinti Lietuvos ir Izraelio ryšius. „Kai mes rengėme šį projektą, nesitikėjome, kad jis bus toks sėkmingas. Manome, kad būtų gaila, jeigu šis projektas nebūtų tęsiamas…“,- kalbėjo Izraelio ambasadorius. Anot pono A. Maimon, gyvenime šypseną gali sukelti daugelis dalykų: ,,Žmonės galbūt šypsosi ir yra laimingi, kai mato saulę, bet aš šypsausi, kai galvoju apie savo šeimą, draugus, giminaičius, savo mažą anūkę. Svarbiausia yra žmonės. Apie tai ir šis projektas. Apie žmones ir jų bendravimą.“.

Ponas A. Maimon paminėjo ir kitus ambasados rengiamus projektus, akcijas. Papasakojo apie apsilankymus organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centruose įvairiuose Lietuvos miestuose. „Šios organizacijos veiklos prasmė – ne pinigai, bet tai, ką mes galime padaryti dėl vaikų.“,- savo mintimis pasidalino Izraelio ambasadorius.

Pranešimo pabaigoje ambasadorius pasakė: „Meilė – svarbiausias gyvenimo ingredientas. Jeigu mes vienas kitą mylėtume labiau, galbūt taptų įmanoma pasiekti taiką, apie kurią mes kalbame ir dainuojame.“

Susitikimo pabaigoje, padėkojusi ambasadoriui ir jo padėjėjai, gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Živilė Klimienė kreipėsi į gimnazistus, mokytojus, svečius: „Šiandien mes turėjome ypatingą progą susipažinti su Izraeliu ir puikaus diplomatinio, viešojo kalbėjimo pamoką. Po susitikimo, manau, jūs labiau domėsitės tuo, kas vyksta Izraelyje. Man Izraelis ir žydų tauta asocijuojasi su išmintimi, nepaprastu vienybės jausmu, meile savo šeimai, pagarba žmogui, dėmesiu mokslui. Apie tai mums visiems tikrai verta pagalvoti, pasimokyti.“

Akvilė Šimkutė

Velykinės dirbtuvėlės

prie pavadinimo

Šv. Velykos – atgimimo, pavasario šventė, turinti gilias tradicijas. Kaip ir kiekvienais metais, šiemet gimnazijos Technologijų centre vyko Velykinės dirbtuvėlės. Jose dalyvavo gimnazijos mokiniai ir mokytojai.

 Dirbtuvėlių metu mokiniai ir mokytojai vašku margino kiaušinius, dažė paruoštais juodalksnio nuoviro dažais „gelžūniais“. Prisiminta Velykų šventės prasmė, patiekalai bei kiaušinių marginimo būdai.

Albina Rimšienė,
Technologijų centro vadovė

Penktasis ekonomikos žinių konkursas

prie pavadinimo

Balandžio mėnesį vyko penktasis gimnazijos, Šiaulių universiteto bei Kelmės rajono suaugusiųjų mokymo centro organizuojamas Kelmės rajono mokyklų I-II (9-10) klasių mokinių ekonomikos žinių konkursas.

Jubiliejiniame konkurse dalyvavo daugiau nei dvidešimt mokinių iš Kelmės Jono Graičiūno, Tytuvėnų, Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijų, Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinės bei Tytuvėnų Jaunimo mokyklų.

Mūsų gimnazijai atstovavęs Ic klasės mokinys Vitas Račkauskas buvo vienas iš keturių šių metų konkurso nugalėtojų, kuriam atiteko pagrindinis rėmėjų prizas bei konkurso laimėtojo statulėlė. Kelmės kredito unijos įsteigtą piniginį prizą laimėjo taip pat mūsų gimnazistė Viktorija Jankauskaitė (Ia klasė).

Konkurso dalyviai vaišinosi tradiciniu „Ekonomikos“ tortu, o Šiaulių universiteto atstovės docentės dr. Janina Šeputienė bei dr. Solveiga Skunčikienė ir mūsų gimnazijos direktorius Rimas Bielskis pasidžiaugė gražia tradicija tapusiu renginiu, kuriame ne tik pasitikrinamos ekonomikos žinios, bet ir puoselėjama bendrystė tarp ugdymo įstaigų bendruomenių.

Nerijus Šarauskas,
ekonomikos ir verslumo vyresnysis mokytojas

Gimnazijos delegacija lankėsi Strasbūre

prie pavadinimo

Kelmės J. Graičiūno gimnazijos komanda, lapkričio mėnesį laimėjusi „Euroscola“ konkursą, dovanų gavo kelionę į Strasbūrą. Ji prasidėjo ankstyvą kovo 13-osios rytą. Lydimi istorijos mokytojos Rimos Servienės, geografijos mokytojo Eugenijaus Jafimovo bei gimnazijos direktoriaus Rimo Bielskio Kaune susitikome su Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos komanda, šiame konkurse užėmusia antrąją vietą, ir kelionių agentūros „Fortūna Travel“ mums skirtu autobusu pajudėjome Lenkijos link.

Kelionės metu važiavome pro Augustavą, Lomžą, iš tolo apžvelgėme Varšuvos bokštus. Susipažinome su Lenkijos istorija, kultūra, ekonomika, paragavome tradicinių lenkiškų patiekalų. Kad ilga kelionė neprailgtų, žiūrėjome filmus, o vėliau kelionės vadovė suorganizavo protų mūšį.

Kovo 14-ąją atvykome į Vokietijos miestą Dresdeną. Ten aplankėme Cvingerio rūmus, kuriuose eksponuojami įvairiausi meno kūriniai bei mokslo išradimai. Vėliau ekskursijos po miestą metu turėjome galimybę išvysti Karališkuosius rūmus bei Dievo motinos katedrą.

Kitą rytą jau buvome Prancūzijoje, Strasbūre, o mūsų komanda išsiskirstė į dvi grupes. Dvylika narių su mokytoju E. Jafimovu nuvyko į Europos Parlamentą Strasbūre, o likusieji galėjo artimiau susipažinti su Strasbūro senamiesčiu. Europos Parlamente mūsų laukė sunkus darbas: ten iš įvairių Europos Sąjungos šalių susirinkę mokiniai grupėse turėjo spręsti aktualias su ES susijusias problemas ir vėliau jas pristatyti gausiai – daugiau nei 600 žmonių – auditorijai. Taip mes susipažinome su viena iš svarbiausių ES institucijų, jos veikla ir dienotvarke, supratome, koks sunkus ir atsakingas darbas vyksta ten, didžiojoje Europos Parlamento salėje.

Kovo 16-ąją patraukėme į Liuksemburgą, nykštukinę, tačiau nepaprasto grožio šalį su gilia istorija ir stipria ekonomika. Visi žavėjosi Liuksemburgo senamiesčiu, įtrauktu į UNESCO paveldo sąrašą, o blogas oras nesutrukdė aplankyti istorinių šio miesto vietų.

Vėliau vykome į Briuselį, Belgijos sostinę, kurioje išvydome dar daugiau įspūdingos architektūros ES institucijų pastatų, aplankėme Didžiąją Briuselio aikštę, 50-mečio parką bei nepamiršome ir svarbiausio Briuselio simbolio – besišlapinančio berniuko statulėlės.

Galutinė mūsų kelionės vieta – tai Nyderlandų sostinė Amsterdamas, išvagotas kanalų, virš kurių pastatyta daugiau nei 1200 tiltų. Laiveliu leidomės po apžvalginę Amsterdamo ekskursiją bei aplankėme vaškinių Madam Tiuso figūrų muziejų.

Iš kelionės sugrįžome papildę savo žinių bagažą, praplėtę akiratį, labiau pažinę ES kaip mus vienijančią jėgą, pasisėmę neišdildomų įspūdžių bei įgavę įvairios naudingos patirties.

Dovilė Tifenzenaitė

Erasmus+ projektas „Misija Sveikata“: veikla Prancūzijoje

prie pavadinimo

Kovo 11–15 dienomis Kelmės Jono Graičiūno mokinių ir mokytojų delegacija – gimnazistai Tomas Šimulis, Edvinas Janavičius, Kotryna Karyznaitė, Vesta Semionovaitė, Monika Zdanavičiūtė, Kamilė Jurgilaitė, Deimantė Šaulytė, mokytojos Ineta Lesčiauskienė ir Reda Sakalauskienė – vykdė į Erasmus+ programos projekto „Mission H“ (liet. „Misija Sveikata“) veiklas mažame Prancūzijos miestelyje Auxonne. Jame bendram darbui susijungė gausios portugalų, italų, lietuvių ir prancūzų mokinių ir mokytojų delegacijos.

Pirmą vizito dieną minėjome mūsų šalies šventę Kovo 11-tąją. Prisisegėme trispalvės ženklelius ir su Lietuvos vėliava rankose prancūzų gimnazijos kieme išdidžiai giedojome „Tautišką giesmę“.

Pirmomis projekto dienomis šalių-partnerių atstovai papasakojo apie savo švietimo sistemas, demonstravo sukurtus nuotaikingus filmukus apie savo mokyklas. Buvo pristatomos kiekvienos šalies parengtos prezentacijos-vaizdo įrašai apie maisto etiketes ir jų skaitymą. O svarbiausias projekto tikslas buvo mišrių tautybių komandose sukurti stalo žaidimą, susijusį su maisto etikečių skaitymu arba sveika gyvensena. Šios stalo žaidimų dirbtuvės vyko viso projekto metu, o paskutinę dieną komandų atstovai pristatinėjo darbo rezultatus.

Šalia įtempto ir smagaus žaidimų kūrimo turėjome progos pakeliauti ir pažinti Prancūziją. Buvo surengta ekskursija po mažąjį Auxonne miestelį, lipome į įspūdingą Auxonne bažnyčios bokštą. Aplankėme Dijon ir Beaune miestus, garsiųjų Dijon garstyčių gamyklą ir „Hostel Dieu Medieval“ hospisą, įkurtą dar XIV amžiuje. Besançon mieste vaikštinėjome po nepaprasto grožio karališką druskos gamyklą „Arc et Senans“ ir aplankėme senovinę miesto citadelę.

Nors orai ekskursijų metu nelepino, dažnai lijo, prancūzų šeimose jautėmės jaukiai, šiltai, visi buvo labai draugiški. Per savaitę išmokome įmantrių portugalų šokių, susipažinome su italų virtuvės subtilybėmis ir ragavome keisčiausių skonių prancūziškų sūrių. Paskutiniąją dieną atsisveikinimo vakarėlyje visi šokome, virė įnirtingos diskusijos apie pomidorų padažą ant picos (italai teigia, kad tai – nusikaltimas!), o paskui nubraukę ašaras, kad reikia atsisveikinti, iškeliavome namo.

Ši kelionė paliko neišdildomų įspūdžių, įdomios patirties ir neįkainojamų prisiminimų. Kita šalis Erasmus+ projekto „Misija Sveikata“ kelionių sąraše – Portugalija.

 Deimantė Šaulytė