Kelmės gimnazistai – tarptautinio mokinių ir mokytojų laikraščio „DEFRIT“ redakcinės tarybos susitikime Italijoje

P1170876

Lauke spaudžiant pavasariniam šaltukui, apsivilkę plonas striukes ir gerai nusiteikę pagaliau pajudame kelionės tikslo link. Keliaujame ten, kur žodis punktualumas dažnai netenka prasmės, kasdieniai šeimos pietūs prilygsta mažai puotai, o aplinkui atsiveriantys vaizdai kartais priverčia susimąstyti: tai filmas ar tikrovė? Tai – Italija. Vykstame į pietuose, Apulijos provincijoje, esantį miestelį Altamurą, kuriame jau 20-tą, jubiliejinį, kartą vyks kasmetinis tarptautinio mokinių ir mokytojų laikraščio „DEFRIT“ redakcinės tarybos narių susitikimas. Šis laikraštis praeitą rudenį laimėjo ES Parlamento skiriamą CIVI EUROPAEO PREMIUM už pilietiškumo ir jaunų žmonių aktyvumo ugdymą bei europinių vertybių sklaidą.

Šiais metais Lietuvai atstovavo penki asmenys: Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos mokiniai Simonas Klimas, Mangirdas Kazlauskas, Beatričė Raščiūtė, Laurynas Zavadskis bei anglų kalbos mokytoja Ineta Leščiauskienė. Į jaunųjų žurnalistų susitikimą Italijoje taip pat atvyko Ispanijos bei Vokietijos mokyklų delegacijos.

Pirmąjį viešnagės rytą visi svečiai susirinko mokyklos bibliotekoje, kur mus pasveikino mokyklos direktorė Giovanna Cancellara. Čia kiekviena delegacija turėjo pristatyti savo namų darbus. Mūsų gimnazijos lietuviškasis kvartetas – Simonas, Mangirdas, Beatričė ir Laurynas – sudainavo „Hiperbolės“ „Išgalvotą gyvenimą“, o gimnaziją pristatė trumpas gimnazistų sukurtas filmukas. Vėliau buvome pakviesti stebėti italų pamokų, kur karštas mokinių temperamentas dažnai užgoždavo mokytojos balsą… Tą patį vakarą vėl susirinkome mokyklos kiemelyje pasiruošę keliauti į Matera Sassi – senovinį romėnų dar III a. prieš mūsų erą įkurtą miestą, kuris ypatingas tuo, kad žmonės savo būstus įsirengdavo tiesiog uolose. Šis įspūdingas miestas įtrauktas į UNESCO paveldą, o kino mėgėjams žinomas tuo, kad čia pastatytas Melo Gibsono filmas „Kristaus kančia“.

Antradienį, likus ketvirčiui iki 7-os valandos ryto, visi susirinkome mokykloje. Tądien keliavome į provincijos centrą Barį, įsikūrusį prie jūros. Visų pirma aplankėme paties žymiausio Apulijos regiono laikraščio „La Gazzetta del Mezzogiorno“ leidyklą – joje leidžiamas ir itališkasis „DEFRIT“ numeris. Čia buvome supažindinti su „La Gazzetta del Mezzogiorno“ įkūrimo istorija bei pačiu laikraščio spausdinimo procesu. Lankėme patalpas, kuriose vyksta spausdinimas, popieriaus paruošimas. Vėliau keliavome į Bario provincijos atstovų rūmus, kur tarptautinę jaunimo laikraščio redakcinę tarybą sveikino pats provincijos prezidentas. Po Apulijos prezidento kalbos aplankėme tame pačiame pastate įsikūrusią meno galeriją. Pasibaigus oficialiajai daliai, keliavome į istorinį Bario centrą, kuriame turėjome marias laiko pasigrožėti architektūra, jūra ir paklaidžioti siauromis bei tamsiomis senamiesčio gatvelėmis. Nors diena buvo ilga ir kupina įspūdžių, vakare mūsų laukė diskoteka, kurioje iki vidurnakčio šoko ne tik projekto dalyviai, bet ir daugelis Altamuros mokyklos mokinių.

Kitą dieną neišsimiegoję, bet šypsodamiesi vėl susitikome mokykloje. Rytinėse dirbtuvėse kiekvienos šalies delegacija su savo partneriais italais turėjo parašyti po straipsnį apie įvykusį susitikimą. Po to vyko pilietiškumo ir tolerancijos ugdymo užsiėmimai, kūrėme laikraščio logotipą. O ketvirtadienį buvo švenčiama viduramžių šventė, skirta Švabijos imperatoriui Frederikui II pagerbti. Miestas šurmuliavo, aidėjo būgnai ir trimitai, žonglieriai ir ugnies rijikai demonstravo stulbinamus triukus, o amatininkai gyrė savo prekes.

Nepastebimai atėjo nelauktasis šeštadienis… Su perpildytais lagaminais visi susitikome Bario oro uoste. Atsisveikinę su savo itališkosiomis šeimomis, kuriose viešėjome visą savaitę, leidomės į trijų valandų kelionę atgal į gimtinę. Pro lėktuvo iliuminatorių matydami paskutiniuosius Italijos vaizdus, dalinomės šilčiausiais įspūdžiais. Draugiški žmonės, gražios vietos, jokio skubėjimo, kitokia kultūra ir, žinoma, itališka virtuvė… Įsimylėti Italiją lengva.

„DEFRIT“ Lietuvos redakcinė taryba iš Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos