Monthly Archives: sausio 2018

Gimnazistai lankėsi teisme

prie pavadinimo

Pasaulinė darbo rinkos dinamika ir mokymosi galimybių įvairovė kelia gausybę reikalavimų žmogui renkantis studijas: jam būtinos karjeros kompetencijos, žinių, supratimo ir gebėjimų visuma, kuria grįstas savęs ir savo karjeros pažinimas. Mokykla turi padėti jaunam žmogui geriau save pažinti, apsispręsti pasirenkant būsimas studijas, todėl sausio 16-ąją  Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos I-IV klasių mokiniai kartu su mokytoju Nerijumi Šarausku lankėsi Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose: dalyvavo teismo posėdyje, apžiūrėjo teismo ir konvojaus patalpas, susitiko su teisėja Alma Bernūnaite. Po pietų gimnazistai lankėsi Šiaulių apygardos teismo muziejuje.

Apie studijas aukštosiose mokyklose jau galvojantys gimnazistai Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose daug informacijos sužinojo apie teisės studijas ir teisininko darbą bei Lietuvos teismų sistemą. Gimnazistai dalyvavo nagrinėjant baudžiamąją bylą, kurioje vos keleriais metais už juos vyresnis asmuo buvo kaltinamas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis ir nešaunamuoju ginklu.

Gimnazijos mokiniams buvo įdomu viskas: teisėjo, prokuroro ir advokato darbas, teismo posėdžių sekretoriaus funkcijos, teisėjo padėjėjo vaidmuo nagrinėjant bylas ir pan.  Apie tai, kokius mokslus turi būti baigęs teisėjas, kokie reikalavimai keliami minėtos profesijos asmenims, pasakojo teisėja Alma Berniūnaitė. Gimnazistai susidomėjo teismo savanorių veikla ir ketina laisvu laiku savanoriauti Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose.

Popiet gimnazistai lankėsi Šiaulių apygardos teisme, kur įkurtas teismų muziejus, vienintelis toks Lietuvoje. Muziejuje pateikiama Lietuvos teismų istorijos raida, šių dienų šalies teismų aktualijos. Gimnazistus sutiko ir į klausimus atsakė teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Alfredas Vilbikas.

Nerijus Šarauskas,
ekonomikos ir verslumo mokytojas

Mūsų laisvės troškimo tankais nesutraiškysi!

prie pavadinimo

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Ši diena giliai įsirėžusi į lietuvio atmintį, krauju įrašyta į Lietuvos istoriją. Tuomet, kai Lietuva jau buvo išsilaisvinusi iš Sovietų Sąjungos okupacijos ir besidžiaugianti galimybe laisvai kalbėti ir tikėti, buvo vėl užpulta ir priversta rinktis – grįžti atgal ar stoti į kovą. Piliečiai pasirinko vienybę bei tikėjimą.

Šiems įvykiams paminėti mūsų gimnazijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, kiekvienais metai yra skiriami renginiai, vyko pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Jos metu gimnazijoje visi mokiniai ir mokytojai žvakių liepsnelių šviesoje pagerbė žuvusiuosius, kurie kovojo už Lietuvos laisvę. Visi žiūrėjome filmą apie Sausio 13-ąją. Per gimnazijos televiziją buvo demonstruojamos skaidrės.

Sausio 13-osios vakare, Kelmės Atgimimo aikštėje, vyko paminėjimas „Laisvės liepsna“. Į aikštę prisiminti įvykių ir pagerbti tylos minute žuvusiųjų už Lietuvos Nepriklausomybę atvyko Kelmės rajono savivaldybės vadovai, visuomenė, moksleiviai. Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų 6-osios rinktinės 605 pėstininkų kuopos kariai įnešė į aikštę degančius fakelus. Susirinkusieji giedojo Lietuvos himną. Atėję į renginį žmonės, buvo pakviesti vaišintis kareivių, savanorių dalinama kareiviška koše ir arbata. Lietuvos gynėjams atminti kariai uždegė atminties laužą „Laisvės liepsna“. Sausio 13-osios naktį žuvo 14 žmonių, kurie buvo vieningi ir pasiryžę eiti iki galo, bet tik jų dėka mes vėl esame nepriklausomi. Džiaukimės laisve ir puoselėkime ją!

Akvilė Šimkutė,
Nuotraukos Eglės Vaištaraitės

Apie IT praeitį, dabartį, ateitį – su NFQ atstovais

prie pavadinimo

Sausio 12 dieną mūsų gimnazijoje lankėsi tarptautinės programinės įrangos kūrimo kompanijos NFQ atstovai, kurie papasakojo mums apie įmonės darbą, dirbtinį intelektą ir programuotojo profesiją.

NFQ tarptautinės rinkodaros vadovė Viktorija Pranckietytė-Žalėnė auditoriją supažindino su įmone, dirbtiniu intelektu bei daugybe kitų su IT susijusių faktų. NFQ įsikūrė 2002 metais ir turi biurus Lietuvoje, Vokietijoje bei Vietname. Lietuvoje įmonė veikia Kaune, Vilniuje ir Šiauliuose, šiuose miestuose dirba apie 260 žmonių. NFQ pirmieji Lietuvoje ėmė kurti elektronines parduotuves, vėliau dirbo su „Sanitex“, „Eurovaistine“, leidykla „Alma Littera“, „City Bee“, taip pat ir Vilniaus oro uostu. Šioms įmonėms NFQ sukūrė elektronines sistemas. 2007 metais įmonė išleido lėktuvų bilietų sistemą „Swoodoo“, kurią 2010 metais pardavė buvusio JAV prezidento Baracko Obamos pripažintai kompanijai „Kayak“. 2013 metais NFQ komanda pradėjo kurti dabar jau didžiausią pasaulyje atostogų būsto paieškos sistemą „HomeToGo“. NFQ kurtos sistemos jų klientams kasmet generuoja apie 9 milijardus eurų (pavyzdžiui, maždaug toks yra metinis Lietuvos biudžetas).

Daugumoje savo kurtų sistemų NFQ naudoja dirbtinį intelektą. Dirbtinis intelektas – tai dirbtinai sukurtas intelektas, galintis pats apsimokyti ir prisiderinti prie įvairių aplinkos sąlygų. Dabar dirbtinis intelektas yra naudojamas paieškos sistemose, įvairiose įmonėse, automobiliuose, elektronikos įrenginiuose ar net namų ūkyje (pavyzdžiui, „Tesla“ automobiliuose, lemputėse, robotuose). NFQ šiuo metu kuria Kvala Lampūre maistą tiekiančioms įstaigoms skirtą produktą, kuris dirbtinio intelekto pagalba atspės, ką žmonės žada valgyti, atsižvelgiant į oro temperatūrą, smogą, lietų ir kitas sąlygas.

Susitikimo metu ne tik susipažinome su NFQ veikla, bet ir sužinojome daug įdomių faktų apie technologijas. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad žymusis „Apple“ kompanijos logotipas su prakąstu obuoliu yra skirtas britų mokslininko, matematiko Alano Tiuringo garbei? Alanas Tiuringas savo aprašyta Tiuringo mašina ir Tiuringo teze daug prisidėjo prie algoritmo formavimo, todėl yra pavadintas kompiuterijos tėvu. Vėliau jis susirgo depresija ir nusižudė suleisdamas cianido į obuolį bei jį suvalgydamas. Būtent todėl „Apple“ savo logotipu pasirinko prakąsto obuolio simbolį.

Renginys buvo naudingas ir apie programuotojo profesiją svajojantiems mūsų gimnazistams. Septynerius metus NFQ dirbanti Gita Žemgulienė pasakojo metusi profesionalią gimnastiką ir visai netikėtai tapusi programuotoja. Ji džiaugėsi savo darbo lankstumu, galimybėmis ir skatino besidominčius IT rinktis programuotojo profesiją. Pasak Gitos, tai yra darbas, kurio paklausa ateityje tik didės.

Dėkojame svečiams ir susitikimą organizavusiam informacinių technologijų mokytojui Algirdui Barančiukui už labai informatyvią bei įdomią popietę.

Ugnė Paulauskaitė

Erasmus+ programos projektas „M.U.S.I.C.“: veiklos Rumunijoje

prie pavadinimo

Gruodžio mėnesį, mes, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos mokiniai Gabija Kušeliauskytė, Monika Zdanavičiūtė, Lukas Mikalauskas ir Marius Sakalauskas bei mokytojai Svajūnas Klimas ir Ineta Leščiauskienė, dalyvavome Erasmus+ programos projekte „M.U.S.I.C.“, kurio veiklos vyko Rumunijoje.

Atvykus į Rumuniją, į Gaesti miestelį, mus pasitiko geras oras, graži gamta ir malonūs žmonės. Gyvenome šeimose, todėl galėjome tobulinti savo anglų kalbą ir iš arčiau susipažinti su rumunų gyvenimu ir buitimi. Pailsėję po kelionės, pirmadienį, Colegiul Național Vladimir Streinu mokykloje susipažinome su visais projekto dalyviais. Be mūsų ir projekto šeimininkų rumunų, dar dalyvavo italų, lenkų ir turkų delegacijos.

Kiekviena projekte dalyvavusi delegacija projekto metu pristatė savo paruoštus namų darbus – turėjome pasirengti giedoti kalėdines giesmes. O Rumunijoje tikru iššūkiu tapo visiems dalyviams skirta užduotis sukurti originalų muzikinį kūrinį panaudojant duotus instrumentus. Užduotį atlikome ir pristatėme projekto baigiamajame koncerte. Šio koncerto pabaigoje visos delegacijos dainavo dainą rumuniškai.

Projekto metu mums buvo surengtos ekskursijos, taigi, turėjome progos susipažinti su Rumunijos istorija, aplankėme Bukareštą, kompozitoriaus George Enescu bei istorijos muziejų, susipažinome su Rumunijos kultūra ir tautiniu rumunų paveldu. Žinoma, vykome ir į garsiojo grafo Drakulos pilį Brano miestelyje – joje buvo filmuojamas kino filmas apie šį legendinį asmenį.

Projektas Rumunijoje baigėsi, su naujais draugais ne atsisveikinome, o tarėme: „Larvedere“ (rumuniškai – iki pasimatymo). Kitas „M.U.S.I.C.“ dalyvių susitikimas vyks Italijoje.

Marius Sakalauskas

 

Kalėdiniai renginiai gimnazijoje

prie pavadinimo

Kasmet gruodis yra ypatingas metas gimnazijoje. Tai gražiausių metų švenčių – šventų Kalėdų ir Naujųjų Metų – laukimo laikotarpis, todėl šia proga mūsų gimnazijoje buvo organizuojami įvairūs renginiai, gerumo akcijos.

Gruodžio 21 dienos vakare gimnazijoje šurmuliavo šventiškai nusiteikę ir pasipuošę mokiniai. Vyko tradicinis Kalėdinis karnavalas, kurį rengė IV klasių gimnazistai. Karnavalo tema – „Filmai“. Kiekviena klasė parodijavo arba kūrė nurodyto žanro filmą. Ketvirtokai tarp atskirų klasių pasirodymų demonstravo ir savo kurtų filmukų. Pasirodžius visoms klasėms, buvo skelbiama pertrauka, kurios metu buvo renkamas geriausias pasirodymas. Po pertraukos šventės vedėjai skelbė prizines vietas. Trečią vietą užėmė IIb, antrą – Ib, o pirmą – Id klasės mokiniai.

Gruodžio 22 d. kalėdinių renginių ciklą gimnazijoje tęsė tradicinis Kalėdų rytmetys. Renginį pradėjo gimnazijos direktorius Rimas Bielskis, sveikindamas bendruomenę su artėjančiomis šventėmis, kalbėjo ir tikybos mokytoja Laima Tunkevičienė. Vėliau IVb klasės gimnazistai skaitė tekstus apie Kalėdas ir jų prasmę, apie gėrį ir šilumą. Gimnazistams pasirengti padėjo lietuvių kalbos mokytoja Vaida Karabienė.

Renginio metu skambėjo giesmės, dainos, kurias atliko muzikos mokytojo Svajūno Klimo vadovaujami gimnazistai, muzikos studijos „Obertonas“ nariai bei jau baigę mūsų gimnaziją mokiniai Gabrielius Šurna ir Mantas Ralovėcas.

Kalėdiniai renginiai leido pajusti, kad Kalėdų metas – šventas. Tokios ilgai lauktos šventės suvienija visus ir suteikia daugiau optimizmo. Taigi džiaukimės ir džiuginkime vieni kitus šventine nuotaika!

Akvilė Šimkutė